Skip to content

109 Tunes Brook DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block343.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,688
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
45%
Improvement Value:$185,000
55%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+5.2%
2024$8,286+3.5%
2023$8,006+1.3%
2022$7,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12974, Page 1120

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5220, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1970