Skip to content

230 Teal RdBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block346
Lot140
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage820
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
70%
Improvement Value:$52,700
30%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,544+5.2%
2024$4,318+3.5%
2023$4,172+1.3%
2022$4,120+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 15442, Page 1002

Property Built

Built

Year Built: 1960