Skip to content

215 Mandarin Rd.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$34,900
Last Sale Date
Mar 19, 1979

Property Information

Block347
Lot114
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1366
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,366
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
49%
Improvement Value:$129,400
51%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,571+5.2%
2024$6,246+3.5%
2023$6,034+1.3%
2022$5,958+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,900
DeedBook 3807, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1978