Skip to content

134 D StreetBrick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 26, 1994

Property Information

Block366
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,883
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
38%
Improvement Value:$216,100
62%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,043+5.2%
2024$8,595+3.5%
2023$8,304+1.3%
2022$8,199+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5196, Page 108