Skip to content

136 C StreetBrick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Sep 19, 1991

Property Information

Block369
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,104
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
41%
Improvement Value:$185,000
59%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,157+5.2%
2024$7,753+3.5%
2023$7,491+1.3%
2022$7,396+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4931, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1991