Skip to content

117 Lyndhurst DrMantoloking, NJ 08738

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block36
Lot11.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class19
DescriptionA-2SFG 2316
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,316
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$504,000
58%
Improvement Value:$365,100
42%
Total Assessment$869,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,449+5.2%
2024$21,336+3.5%
2023$20,615+1.3%
2022$20,354+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,825,000
Sq Ft2,316DeedBook 20082, Page 1817Recorded7/25/2025

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 17351, Page 22Recorded1/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

DeedBook 15899, Page 1919Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 14602, Page 495

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10233, Page 930

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10208, Page 409

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5576, Page 174