Skip to content

113 Lyndhurst DrMantoloking, NJ 08738

Built 2015

Last Sale Price
$1,494,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block36
Lot11.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class18
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,625
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,400
52%
Improvement Value:$483,600
48%
Total Assessment$1,018,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,295+5.2%
2024$24,992+3.5%
2023$24,147+11.0%
2022$21,755+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,494,000

From:

To:

Sq Ft3,625DeedBook 17243, Page 1239Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 12246, Page 1346