Skip to content

4 Cummins St.Mantoloking, NJ 08738

Built 2022

Last Sale Price
$1,391,627
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block36
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,224
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
23%
Improvement Value:$494,500
77%
Total Assessment$642,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,588+4.5%
2024$15,874+353.1%
2023$3,503+11.3%
2022$3,147+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,391,627
Sq Ft3,224DeedBook 19112, Page 579Recorded7/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$3,100,000
DeedBook 16350, Page 480