Skip to content

8 Cummins St.Mantoloking, NJ 08738

Built 2022

Last Sale Price
$1,855,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block36
Lot12.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class19
Description3SF2G-P
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,859
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
20%
Improvement Value:$573,800
80%
Total Assessment$715,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,484+6.2%
2024$17,406+417.5%
2023$3,364+0.0%
2022$3,364
Property History

Property Sale

Sale
$1,855,000
Sq Ft3,859DeedBook 19138, Page 341Recorded8/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022