Skip to content

23 Cummins StreetBrick, NJ 08723

Built 2024

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block36
Lot13.01
QualifierC0111
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class35
DescriptionDUPLEX
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
65%
Improvement Value:$154,700
35%
Total Assessment$437,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306+62.7%
2024$6,948+315.6%
2023$1,672
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 19323, Page 819Recorded3/14/2023

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 11825, Page 356