Skip to content

29 Cummins StreetBrick, NJ 08723

Built 2024

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block36
Lot13.01
QualifierC0114
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class35
DescriptionDUPLEX
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
51%
Improvement Value:$268,900
49%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,256+105.2%
2024$6,948+315.6%
2023$1,672
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$521,000
DeedBook 19087, Page 698