Skip to content

1108 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 26, 2002

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC1108
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage574
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
78%
Improvement Value:$56,700
22%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+5.2%
2024$6,474+3.5%
2023$6,255+1.3%
2022$6,176-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10858, Page 247

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5308, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1969