Skip to content

1110 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Date
May 11, 2001

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC1110
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,064
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,500
79%
Improvement Value:$93,500
21%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,520+5.2%
2024$10,949+3.5%
2023$10,579+1.3%
2022$10,445+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10397, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1969