Skip to content

1205 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC1205
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,200
78%
Improvement Value:$89,100
22%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314+5.2%
2024$9,803+3.5%
2023$9,471+26.7%
2022$7,473-26.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 16756, Page 1480Recorded6/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969