Skip to content

4104 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC4104
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage889
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
77%
Improvement Value:$79,100
23%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878+5.2%
2024$8,438+3.5%
2023$8,153+1.3%
2022$8,049+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5567, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1969