Skip to content

4208 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC4208
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage693
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
80%
Improvement Value:$65,700
20%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+5.2%
2024$8,241+3.5%
2023$7,963+1.3%
2022$7,862+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4997, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1969