Skip to content

4306 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$406,500
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC4306
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage952
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,700
75%
Improvement Value:$87,500
25%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,097+5.2%
2024$8,647+3.5%
2023$8,354+1.3%
2022$8,249+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$406,500
Sq Ft952DeedBook 17607, Page 1388Recorded9/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1969