Skip to content

5303 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC5303
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage812
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,500
78%
Improvement Value:$80,800
22%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642+5.2%
2024$9,165+3.5%
2023$8,855+1.3%
2022$8,743+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft812DeedBook 20166, Page 1538Recorded10/17/2025

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 11791, Page 1501

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5132, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1969