Skip to content

5306 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
May 7, 2010

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC5306
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage866
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
79%
Improvement Value:$84,600
21%
Total Assessment$399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,322+5.2%
2024$9,810+3.5%
2023$9,479+1.3%
2022$9,359+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 14650, Page 217

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 13389, Page 1841

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5652, Page 643

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5349, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1969