Skip to content

176 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block377.01
Lot128
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,900
62%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,079+5.2%
2024$3,876+10.9%
2023$3,495+1.4%
2022$3,448+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,356DeedBook 19618, Page 1548Recorded2/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1983