Skip to content

191 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block377.01
Lot141
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,900
62%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,829+5.6%
2024$3,626+3.7%
2023$3,495+1.4%
2022$3,448+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16571, Page 846Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12400, Page 1105

Property Built

Built

Year Built: 1983