Skip to content

18 Compass Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block377.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,165
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
43%
Improvement Value:$79,500
57%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,603+5.2%
2024$3,425+3.5%
2023$3,309+1.3%
2022$3,267+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 18144, Page 1982Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 16529, Page 19Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 14870, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$55,990
DeedBook 3991, Page 382