Skip to content

22 Compass Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block377.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$103,900
63%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,234+5.2%
2024$4,024+3.5%
2023$3,888+1.3%
2022$3,839+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 15940, Page 1264Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4951, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1983