Skip to content

30 Compass Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block377.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,900
62%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,079+5.2%
2024$3,876+3.5%
2023$3,745+1.3%
2022$3,698+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,356DeedBook 17703, Page 1810Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16390, Page 1864Recorded5/12/2016

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5567, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1983