Skip to content

46 Jetty CourtBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block377.01
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,106
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,300
62%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,063+5.2%
2024$3,862+3.5%
2023$3,731+1.3%
2022$3,684+1.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$334,900
Sq Ft1,106DeedBook 18974, Page 333Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,106DeedBook 18838, Page 1175Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,106DeedBook 15903, Page 377Recorded9/26/2014

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,106DeedBook 15666, Page 642Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 10501, Page 1757

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5542, Page 208

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5171, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1983