Skip to content

48 Jetty CourtBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block377.01
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$102,100
63%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,187+5.2%
2024$3,980+3.5%
2023$3,845+1.3%
2022$3,796+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,356DeedBook 19428, Page 1338Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,356DeedBook 19214, Page 775Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 17055, Page 534Recorded3/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1983