Skip to content

58 Jetty CourtBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block377.01
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,165
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$91,500
60%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,913+5.2%
2024$3,719+3.5%
2023$3,594+1.3%
2022$3,548+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,165DeedBook 19706, Page 613Recorded6/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1983