Skip to content

42 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 1, 1999

Property Information

Block377.01
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,150
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
39%
Improvement Value:$92,900
61%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,699+5.6%
2024$3,504+3.8%
2023$3,377+1.4%
2022$3,331+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5735, Page 22

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5052, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1983