Skip to content

64 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block377.01
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,078
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,875+5.2%
2024$3,683+3.5%
2023$3,558+1.3%
2022$3,513+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 17354, Page 52Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 15706, Page 1386Recorded12/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1983