Skip to content

39 Nautilus Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block377.01
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,106
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$89,700
60%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,867+5.2%
2024$3,675+3.5%
2023$3,551+1.3%
2022$3,506+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,106DeedBook 19756, Page 1441Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 14959, Page 933

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 10043, Page 1400

Property Sale

Sale
$85,007
DeedBook 5619, Page 52

Property Sale

Sale
$90,046
DeedBook 5300, Page 391

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4795, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1983