Skip to content

12 Mariner PlaceBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$294,855
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block377.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$103,200
63%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,215+5.2%
2024$4,007+3.5%
2023$3,871+1.3%
2022$3,822+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$294,855
Sq Ft1,356DeedBook 18851, Page 236Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14242, Page 1893

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5733, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1983