Skip to content

16 Mariner PlaceBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 18, 2010

Property Information

Block377.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,150
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
39%
Improvement Value:$93,800
61%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,973+5.2%
2024$3,776+3.5%
2023$3,648+1.3%
2022$3,602+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14649, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1983