Skip to content

28 Mariner PlaceBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block377.02
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,106
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
50%
Improvement Value:$60,200
50%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,105+5.2%
2024$2,951+3.5%
2023$2,851+1.3%
2022$2,815+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 14976, Page 1772

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12657, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1983