Skip to content

38 Mariner PlaceBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$69,400
Last Sale Date
Sep 9, 1993

Property Information

Block377.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,564
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$76,400
56%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,023+6.1%
2024$2,849+4.1%
2023$2,735+1.5%
2022$2,694+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$69,400
DeedBook 5097, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1983