Skip to content

171 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block377.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,100
60%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,627+5.6%
2024$3,435+3.8%
2023$3,310+1.4%
2022$3,265+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983