Skip to content

169 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 7, 2009

Property Information

Block377.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,183
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$91,300
60%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,658+5.6%
2024$3,464+3.8%
2023$3,339+1.4%
2022$3,293+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 14391, Page 1885

Property Built

Built

Year Built: 1983