Skip to content

20 Nautilus Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block377.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,606
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$110,100
65%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894+5.9%
2024$3,676+4.0%
2023$3,535+1.5%
2022$3,484+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 17257, Page 161Recorded10/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1983