Skip to content

4 Reef PlaceBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 16, 2018

Property Information

Block377.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$96,600
62%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,045+5.2%
2024$3,845+3.5%
2023$3,715+1.3%
2022$3,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 17185, Page 122Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 17089, Page 511Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11895, Page 889

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10030, Page 1551

Property Built

Built

Year Built: 1983