Skip to content

11 Reef PlaceBrick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block377.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$74,900
56%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,484+5.2%
2024$3,312+3.5%
2023$3,200+1.3%
2022$3,159+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16234, Page 1973Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14499, Page 1899

Property Built

Built

Year Built: 1983