Skip to content

53 Compass Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block377.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$102,200
63%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,190+5.2%
2024$3,982+3.5%
2023$3,847+1.3%
2022$3,799+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16303, Page 586Recorded1/28/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 13848, Page 1414

Property Built

Built

Year Built: 1983