Skip to content

73 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$361,742
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block377.08
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,078
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,600
60%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,890+5.2%
2024$3,697+3.5%
2023$3,572+1.3%
2022$3,527+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$361,742
Sq Ft1,078DeedBook 19896, Page 1155Recorded1/8/2025

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14442, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 1983