Skip to content

7 Palm Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$384,414
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block377.08
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
39%
Improvement Value:$95,600
61%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,019+13.4%
2024$3,545+3.5%
2023$3,425+1.3%
2022$3,382+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$384,414
Sq Ft1,120DeedBook 19977, Page 1154Recorded4/9/2025

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft1,120DeedBook 19587, Page 775Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,120DeedBook 19491, Page 978Recorded9/21/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14238, Page 1859

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 11416, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1983