Skip to content

9 Seaview Ave.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block377.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$77,900
56%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,562+5.2%
2024$3,385+3.5%
2023$3,271+1.3%
2022$3,230+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16866, Page 156Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16134, Page 1091Recorded7/15/2015

Property Sale

Sale
$158,900

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 15839, Page 1657Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13099, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1983