Skip to content

54 Nautilus Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block377.09
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,600
64%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,303+19.9%
2024$3,590+4.0%
2023$3,452+1.5%
2022$3,402+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,496DeedBook 19400, Page 100Recorded6/8/2023

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5461, Page 612

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5147, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1983