Skip to content

50 Nautilus Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
May 13, 2017

Property Information

Block377.09
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,400
62%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,066+5.2%
2024$3,864+3.5%
2023$3,734+1.3%
2022$3,686+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16748, Page 1551Recorded5/25/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16534, Page 1081Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5260, Page 109

Property Sale

Sale
$127,475
DeedBook 4801, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1983