Skip to content

30 Nautilus Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block377.09
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,106
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
41%
Improvement Value:$86,300
59%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,779+5.2%
2024$3,592+3.5%
2023$3,470+1.3%
2022$3,426+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,106DeedBook 19397, Page 520Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft1,106DeedBook 18350, Page 108Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14009, Page 1436

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12314, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1983