Skip to content

19 Bay WayBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$524,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block378.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,038
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
70%
Improvement Value:$177,600
30%
Total Assessment$583,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,074+5.2%
2024$14,327+3.5%
2023$13,843+1.3%
2022$13,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$524,000

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 16766, Page 40Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5152, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1970