Skip to content

19 Bay Harbor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Aug 21, 2008

Property Information

Block378.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,268
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,800
69%
Improvement Value:$113,200
31%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,350+5.2%
2024$8,887+4.6%
2023$8,494+1.3%
2022$8,387+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14097, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1960