Skip to content

13 Bay Harbor Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block378.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class10
DescriptionDOCK
Dwellings0
ZoningR75
Sq Footage1,164
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,300
99%
Improvement Value:$2,900
1%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,253+5.2%
2024$6,894+3.5%
2023$6,661+1.3%
2022$6,576+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 17456, Page 260Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14561, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$485,000
DeedBook 12291, Page 1925

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 11595, Page 1730

Property Built

Built

Year Built: 1950