Skip to content

19 Lawndale DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block378.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page30.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
46%
Improvement Value:$138,100
54%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+5.2%
2024$6,275+3.5%
2023$6,063+1.3%
2022$5,986+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 11030, Page 814

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 10556, Page 973

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5262, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1965